transport

Określenie „logistyka” najczęściej kojarzone jest z transportem. Nie jest to do końca prawda, ponieważ specjaliści ds. logistyki pracują w wielu branżach. Jednak prawdą jest, że bez takiego specjalisty żadna firma transportowa czy spedycyjna nie mogłaby poprawnie funkcjonować.

Firmy spedycyjne są to firmy, których klienci zlecają przewóz towarów. Firma spedycyjna szuka przewoźników do danego transportu. Jeżeli znajdzie chętnego wypisuje zlecenie na transport. Często firmy spedycyjne współpracują z wieloma przewoźnikami, zapewniając im stałe zlecenia transportu. W takiej konfiguracji zarabiają obydwie strony.

Praca specjalisty ds. logistyki w firmie spedycyjnej polega na poszukiwaniu przewoźników oraz zapewnienie im ciągłości trasy i transportu. W celu zapewnienia transportu specjaliści ds. logistyki często korzystają ze specjalnych platform internetowych na których firmy zamieszczają ogłoszenia o załadunkach. Takie platformy nazywane są internetowymi Giełdami Transportowymi i są bardzo dobrym narzędziem pracy dla specjalistów ds. logistyki. Pozwalają bowiem na szybkie znalezienie towarów i zachowanie ciągłości transportu.